Zavedením zubního implantátu péče o zuby nekončí.

Jak pečovat o zubní implantáty po jejich zavedení?

Zvýšená péče o zubní implantáty od samého počátku je pro dlouhodobý úspěch nezbytná. O zubních implantátech byste rozhodně neměli uvažovat jako „nechám si je dát a tím to pro mě končí“.  Ať už jste
si nechali implantovat jeden nebo více zubů, zásadní
je dobrá ústní hygiena a pravidelné kontroly. 
Na zanedbaných implantátech se tvoří zubní plak
a zubní kámen stejně jako na přirozených zubech,
což vede k zánětu dásní.  Pokud se neléčí, může
dojít k peri-implantitidě, která je srovnatelná s paradentózou. Tento stav ale nebolí a může způsobit až ztrátu kosti v okolí implantátů.  Pokud se odhalí včas, lze ztrátu zastavit, proto jsou tak důležité pravidelné kontroly s rentgeny a domácí péče.

To, jak dobře se o své implantáty staráte a zda chodíte na pravidelné udržovací prohlídky, bude mít největší vliv na to, jak dlouho vám vydrží. 

Jak se mám denně starat o své zubní implantáty?

To, že implantáty jsou "umělé" kořeny zubů, neznamená, že by váš režim čištění ústní dutiny měl být méně důkladný.  Zubní plak se hromadí i na korunkách implantátů a jsou v něm obsaženy bakterie.  Pokud je jim ponecháno ideální prostředí k růstu, budou se bakterie množit a uvolňovat toxiny, které dráždí okolní tkáně.  Jak přirozené zuby, tak zubní implantáty jsou závislé na zdravých okolních tkáních, které jim poskytují oporu.

V rámci každodenní ústní hygieny byste se měli snažit čistit okolí každého implantátu dvakrát denně.  Měli byste si čistit všechny plochy zubu nebo zubů s implantáty, ke kterým máte přístup běžným zubním kartáčkem, ať už manuálním, nebo sonickým.  Na povrchy, na které nedosáhnete, například mezi zuby, použijte zubní nit, mezizubní  kartáček nebo ústní sprchu. 

S implantátem s jednou korunkou je třeba zacházet a čistit jej jako přirozený zub.  Zubní implantát je vlastně nový kořen – není tedy vidět. Na něm je upevněna korunka nebo můstek. Většinou je  trvale fixován, takže korunka se za normálních okolností kvůli čištění neodstraňuje.  Na dentální hygieně vám ukážeme, jak zubní implantáty čistit, a poradíme vám, jaké vhodné vybavení použít.

Jak často mám chodit na kontroly?

Další důležitou součástí následné péče o zubní implantáty jsou pravidelné kontroly a návštěvy u zubního lékaře. 

Oseointegrace, tedy proces, při kterém implantát splyne s okolní kostí, může trvat několik měsíců, takže budete muset být pravidelně sledováni. Jakmile se váš zubní lékař přesvědčí, že léčba implantáty probíhá podle plánu, bude průběžná péče podobná jako u všech pacientů s přirozenými zuby a nakonec bude spojena s obvyklou kontrolou.  Četnost těchto prohlídek vám doporučí a přizpůsobí vašim individuálním potřebám zubní lékař.

Proč chodit na dentální hygienu?

Role dentální hygienistky je velmi důležitá.  Jejím úkolem je sledovat zdraví tkání v okolí implantátu a identifikovat případné problémy, jako je například peri-implantátová mukozitida nebo peri-implantitida.  Hygienistky při čištění implantátů dodržují zvláštní opatření a volí správné techniky a nástroje vyrobené ze specifických materiálů, aby při odstraňování zubního kamene, sondování a leštění nedošlo k jejich poškození.  Pravidelné návštěvy dentální hygieny vám také pomohou připomenout, jak se správně starat o implantáty,a podle potřeby zlepšit techniku čištění.

Včasné odhalení infekce

Pokud máte podezření na krvácení z dásní nebo na infekci, ihned se objednejte ke svému zubnímu lékaři.  Periimplantátový zánět sliznice je zánět v okolí dásní zubního implantátu, který je způsoben nahromaděním bakterií v ústech.  Je léčitelný a vratný, pokud se zjistí včas.  Pokud není plak odstraněn, může vést k peri-implantitidě.  Jedná se o závažnější stav, protože může dojít ke ztrátě kosti a implantátu hrozí riziko vzniku dalších problémů, které nakonec mohou vést k uvolnění implantátu.
Rovněž kontaktujte svého zubního lékaře, pokud dojde k uvolnění korunky či můstku.

Jak se starat o  zubní náhradu
s implantáty?

Způsob čištění zubní náhrady závisí na tom, zda je
v ústech trvale upevněna, nebo je snímatelná. 
Dbejte na čištění krčkové oblasti a vnitřní strany, které bývají většinou přehlédnuty.

Péče o pevný můstek s implantátem

Pokud vám chybí více zubů za sebou, může být vhodný zubní můstek podporovaný implantáty.  Na rozdíl od běžného můstku se k podpoře náhradních korunek používají implantáty, které jsou navrženy tak, aby snesly plnou sílu jídla a žvýkání.  Tlak je absorbován implantátem a čelistní kostí.

Můstek podporovaný implantáty, který je trvale upevněn na místě by měl  být ošetřován a čištěn jako přirozené zuby.  V rámci každodenní ústní hygieny byste si měli čistit zuby a používat zubní nit jako obvykle.  Důležité je  čištění okolí implantátů mezizubním kartáčkem.  Mezi můstkem a dásněmi byste měli používat dentální nit, stejně jako mezi všemi přirozenými zuby. Přínosná může být také vodní sprcha (Power flosser od firmy Philips), která uvolňuje a odplavuje zubní plak proudem vody pod tlakem.

Přestože se jedná o fixní variantu, může být nutné, aby zubní lékař fixní můstek čas od času sejmul a umožnil tak přístup k hlubšímu vyčištění a odstranění případných zachycených nečistot v ústní dutině.  To také umožňuje kontrolu implantátů v čelisti a důkladné vyčištění můstku mimo ústa.  Poté zubní lékař vaši náhradu nesenou implantáty znovu zafixuje, výhodné je, když je můstek šroubovaný.

Co dělat se snímatelnými zubními náhradami na implantátech

Zubní náhrady mohou být i snímatelné.  Na svém místě je drží implantáty a rozkládají tlak mezi implantáty a dásněmi.  Snímatelná zubní náhrada má speciální nástavce, které se spojují s implantáty umístěnými v čelisti a které umožňují její vyjmutí nejméně dvakrát denně za účelem čištění.  Měli byste si také čistit zuby v okolí nástavců a v oblasti dásní.  Po důkladném vyčištění mohou být v ústech i přes noc.

Jak může zdravý životní styl pomoci mým zubním implantátům?

Zdravý životní styl je pro dlouhodobou péči o zubní implantáty zásadní.  Nadměrné kouření a pitný režim přispívají k horšímu zdraví ústní dutiny, což může následně ovlivnit životnost zubních implantátů.

Kouření zvyšuje riziko, že se zubní implantáty po jejich zavedení nebudou správně hojit.  Nikotin zužuje cévy a snižuje průtok krve měkkými tkáněmi, což může ovlivnit imunitní reakci.  To zpomaluje proces hojení a ovlivňuje dlouhodobé zdraví dásní a kosti.  Kouření výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že implantáty časem selžou.

Užívání drog, nekontrolovaná cukrovka a kardiovaskulární problémy mohou také zvýšit pravděpodobnost onemocnění dásní a možnost ztráty zubů.  Stejně tak je známo, že anémie a nedostatek vitaminu D u pacientů ohrožují implantáty. A naopak – zánět kolem zubů a dásní mají dopad na celkové zdraví. Bakterie se mohou dostávat do celého těla.

Extrémní síly při kousání, noční zatínání zubů nebo náhodné poranění úst mohou způsobit problémy se zubními implantáty. Spojení mezi implantátem
a kostí by mohlo být oslabeno a bez této vazby by se vaše náhradní zuby mohly uvolnit.  Možné je také zlomení nebo prasknutí implantátu. Zubní lékař vám proto může doporučit chrániče úst, které můžete nosit v noci nebo při kontaktním sportu, abyste předešli poškození.

Dlouhodobý úspěch

Zubní lékař umístí vždy zubní implantáty s nejlepší šancí na dlouhodobý úspěch. 
Aby toho bylo dosaženo, probíhá velká část posouzení a přesného plánování předem.  Existuje však také mnoho faktorů, které můžete ovlivnit a které mohou přispět k dlouhé životnosti vašich nových zubů.  Vaším závazkem pro dlouhodobou péči o zubní implantáty je, že budete dodržovat dobrou ústní hygienu a zdravý životní styl. 

Právě kvalita vaší osobní péče o ústní hygienu a ochota účastnit se pravidelných kontrol, nejvíce ovlivní, jak dlouho vám zubní implantáty vydrží.